Sākums > Kāzu Raksti

Draugu kāzu scenārijs

Ievadā jāsaka tas, ka pati vēl esmu neprecēta meitene, bet ir saglabājušās elpu aizraujošas un atmiņā paliekošas emocijas no kādu manu draugu kāzām Latgalē (jāteic, ka arī pati esmu meitene no Latgale), kurām līdzīgu scenāriju labprāt vēlētos arī kādreiz savā laimes pilnajā kāzu dienā, kas kā zināms ir katras meitenes sapnis!

Jau pašā rīta agrumā bija tāda patīkama sajūta, ka priekšā gaidāma skaista diena. Kā jau kazās Latgalē viss risinājās pēc tradīcijām, īsti latviskā stilā un jautrība sita augstu vilni.

11.00 bijām jau līgavas mājās, kur pēc kāda brīža ieradās līgavainis ar saviem vecākiem un kāzu vadītāju. Priekšā sagaidīja pārģērbusies viltus līgava, kura lūdza, lai precot viņu, kuru jaunais līgavainis noraidīja-jautrs mirklis! Tālāk vecākiem tika solīts meitu sargāt, lolot un lutināt jebkurā dzīves situācijā, līgavaiņa māsa veltīja skaistu dziesmu spēlējot uz ģitāras jaunajam pārim, tādās satraucošās noskaņās.

Tālāk sekoja garais brauciens uz Rēzeknes Sv. Marijas baznīcu, karsta vasaras diena, ceļš tāls, bet priekšā svarīgi un satraucoši mirkļi. Veiksmīgi nokļuvām gala punktā un jau svinīgi gaidījām ienākam jauno pāri pa baznīcas durvīm, sāka skanēt ērģeles un šķiet man pa visu ķermeni izskrēja tāds caurstrāvojums un sirds sitās straujāk. Nostājušies altāra priekšā viņi teica viens otram ”Jā” vārdu, ceremonija nebija gara un drīz vien jau steidzāmies jauno pāri sveikt ar ziediem. Pavisam drīz fotogrāfs mūs izkārto pie baznīcas, lai iemūžinātu kopbildē. Turpinājumā devāmies uz Rēzeknes pilsdrupām fotografēties, visi viesi izveidojām sirds formu un jaunais pāris pa vidu, tālāk sekoja jaunās sievas nešana pāri tiltam, vainadziņu iemešana ūdenī. Un jau varējām doties tālāk līdz Rāznas ezeram (tik skaista un gleznaina vieta), kur jaunais pāris zelta zivtiņai iečukstēja savas slepenākās vēlēšanās un palaida ūdenī… Jaunā pāra ceļš turpinājās zirgu pajūgā, kas viņus aizveda līdz ķeramikas darbnīcai, kur paši savā rokām, jaunais pāris veidoja māla krūku, iegravējot savus vārdus un viņiem tika teikts, ka pēc nedēļas, lai atbrauc pakaļ, jo tā vēl jāapdedzina… Turpinājumā visi pa mašīnām un uz Mākoņkalnu, jāsaka, ka laiks sāka pamazām nomākties, bet priekšā garš kāpiens līdz virsotnei, kur jaunajam pārim kāpjot pa trepēm bija jātin krāsains dzijas pavediens vienā kamolā, nonākot kalna virsotnē visi kopīgi tikām nofotografēti. Un, ja drīkst pieminēt manas emocijas, tad bija tāda sajūta, ka esi varenāks par visu to, kas Tev ir zem kājām. Kāpjot jau lejā, sāka smidzināt lietus, bet tas nevarēja sabojāt noskaņojumu.

Tā nu izbraucieni bija beigušies un devāmies uz viesu namu, tomēr nemaz tik ātri tas nebija, jo pa ceļam bija ļoti daudz vārtu, kuros netrūka nedz pārbaudījumu, nedz mulsinošu brīžu. Kādi puiši bija sagatavojuši īstu priekšnesumu, pārģērbjoties par jaunām daiļavām un vilinot jauno vīru, atceroties tos skatus, sejā rodas neviltots smaids. Un vēl atpirkšanās ar mājās brūvētu alu. Tā nu maz pamazām tuvojamies viesu namam, kur mūs jau pie ieejas sagaidīja muzikanti ar jestru dziesmu, tālāk sekoja jaunā pāra sveikšana pasniedzot dāvanas. Labs darbs, kas padarīts, visas oficiālās daļas aiz muguras, beidzot varēja izbaudīt kāzu maltīti, tikko paguvuši iekost un attapties, jau sākās pa kādai atrakcijai, kuras neļāva zaudēt modrību. Un, kad visi pamazām jau bija iesiluši gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, sākās īstā jautrība, danči, spēles un gandrīz pamanījās līgavu nozagt, bet par laimi bija īsti un kārtīgi līgavas sargi. Pavisam aizmirsu pieminēt, ka vakara sākumā tika sadalīti pienākumi un profesijas….

Pusnaktī bija mičošana-jaunais vīrs izdancināja jaunās neprecētās meitas, līgavu jaunie un neprecētie puiši un tad vīra tēvs lūdza uz deju jauno vedeklu, bet jaunais vīrs sievasmāti. Notika arī pūra sadalīšana, viss notika svecīšu un lāpu gaismā ar latgaliešu dziesmām.

Trijos naktī jauno pāri ieģērbām vienā lielā, kopīgā nakts kreklā un tika iedoti zirņi, lai paliek zem gultas, lai bērniem būtu skruļļaini mati.

Tā nu pamazām noslēdzās šis vakars un kāzu diena! Kā jau zināms, tad kāzas Latgalē, parasti, nenotiek tikai vienas dienas ietvaros, bet tas jau ir turpinājums, kas īsti neietilpst pie kāzu dienas scenārija. Bet, tās emocijas un jautrība, kas virmoja šajā dienā, nav tomēr iespējams uzlikt uz dažām lapām, bet ceru, ka kaut pavisam nedaudz varēju Jūs ieraut tajās sajūtās, kādas bija todien man.
- Sintija Skrauča -Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *

Gunta
Sintija, šis scenārijs man likās ļoti interesnts un tajā pašā laikā ne nogurinošs satrauktajiem jaunlaulātajiem. Vēlētos uzzināt no Jums kur es varētu visas šīs paražas uzzināt plašāk,to izpili un interesantas aktivitātes visiem viesiem un jaunlaulātajiem. Ceru uz Jūsu atbili.