Sākums > Kāzu Raksti

Laulības ar aziātu

Lai arī laulību cermonijas šodien nekur vairs tik stingri kā agrāk neievēro, nav izslēgts, ka sakot Jā-vārdu aziātam, kāzu svinības notiks tradicionālā veidā.

Ar ko jārēķinas topošajai sievai?


INDIJA

Kāzas Indijā ir krāšņs rituāls, kurā sajaucas gan mūsdienīgas, gan senas reliģiskas tradīcijas un šajā valstī praktizē 8 laulību veidus, kuru centrālais elements visos gadījumos ir uguns.
Seksuālas attiecības līdz laulībām joprojām tiek uzskatītas par lielu pārkāpumu, jo indieši ir pārliecināti, ka seksuāla harmonija iespējama tikai starp laulātajiem, bet mīlestība rodas starp vīru un sievu un nostiprinās tikai laika gaitā. Faktiski 95% gadījumos laulības tiek noslēgtas pamatojoties uz radinieku savstarpēju vienošanos.
Atlikušie 5% slēdz laulību gandharva (bez ģimenes piekrišanas), kas nosacīti līdzinās mūsu civillaulībai. Tad krāšņā kāzu cermonija nenotiek - jaunie cilvēki vienkārši sāk dzīvot kopā. Lai līgavas vai līgavaiņa ģimenes šo laulību nevarētu šķirt, jaunais vīrs no tempļa atnes mājās speciālu uguni, sadedzina uz tās rituālu zāli, bet pelnus izkaisa pa māju. Skaidrs, ka uz šādu soli jaunklis izšķiras tikai īpaši kaislīgu jūtu gadījumos.
Vēl viens no kāzu veidiem ir Brahmas kāzas, kad līgava veic speciālus rituālus ar ūdeni un pēc tam līgavainim dāvina rotas. Uzskata, ka pēc šādas laulību cermonijas dzimis dēls "attīra" pa 12 senčiem un pēctečiem gan līgavas, gan līgavaiņa ģimenē.
Daiva kāzu gadījumā līgavu pasniedz nevis līgavainim, bet gan priesterim. Indieši tic, ka pēc daivas kāzām dzimis dēls "attīra" pa 10 senčiem un pēctečiem gan līgavas, gan līgavaiņa ģimenē.
Arša kāzās līgavainis maksā par līgavu ar govi un vērsi. Šajā gadījumā jaundzimušais dēls "attīra" pa 8 senčiem un pēctečiem gan līgavas, gan līgavaiņa ģimenē.
Ja vīrs grib, lai jaunajā ģimenē viņiem dzimtu tikai dēli, viņš līgavu tura tikai aiz lielā pirksta, bet ja vīram nav nekas pretī arī pret meitām, tad viņš saņem sievu aiz plaukstas.


APVIENOTIE ARĀBU EMIRĀTI

Februāris ir populārākais kāzu mēnesis. Skaidrs, ka ar kāzu klietas fasonu līgavai īpašu manipulācijas iespēju nav, tāpēc nākamās sievas izvēlas dārga auduma īpaši viņām šūtas dizaineru kleitas ar dārgu apdari.
Kāzas izmaksā ļoti dārgi, taču tas arī nav nekāds brīnums valstī, kurā katrs piecpadsmitais iedzīvotājs ir miljonārs.
Kāzu cermonija dalās 2 atsevišķās daļās - sieviešu un vīriešu zonā.
Vīrieši ceļ apjomīgas teltis, kurās var iegriezties jebkurš garāmgājējs, kurš tūdaļ tiks padzirdināts un paēdināts. Kāzu galds lūzt no ēdienu pārpilnības, taču alkoholiskos dzērienus praktiski nelieto.
Sieviešu daļā galvenā uzmanība tiek pievērsta telpu noformējumam. Lai "sieviešu svētkos" viss noritētu kā nākas, parasti noīrē dārgas viesnīcas, kuras mākslinieki izgrezno pēc līgavas vēlmēm. Parasti viss tiek rotāts ar tādu aprēķinu, ka telpa harmonē ar līgavas, kurai tiek celts speciāls podiums, tērpu. Sieviešu daļā bieži vien notiek grezni teatralizēti uzvedumi, kuru galvenā varone ir līgava. Tas viss kopā izskatās ļoti krāšņi, taču vīrieši to zina tikai no nostāstiem, jo viņiem tur nav lemts iekļūt.
Kas attiecas uz viesiem, tad ir stingras dress-code prasības, līdzi nedrīkst ņemt bērnus un mobilos telefonus.
Uz kāzām ielūgumus, kas rakstīti uz papīra nekad nesūta. Viesi var saņemt zelta plāksnīti uz kuras iegravēta notikuma vieta un laiks.
Kāzas svien vairākas dienas. Pirmajā dienā pieņemts aicināt ne mazāk kā 1000 viesu, kurus cienā ar sulām un saldumiem. Īstā līksmība sākas otrajā dienā, kad līgavaiņa radinieki nokauj ne mazāk kā 40 jēru un sagatavo tradicionālo ēdienu: rīsi ar jēra gaļu īpašā mērcē, kas atgādina mūsu kefīru. Kad šis un citi ēdiens beidzas, cienasti tiek gatavoti vēl un vēl, jo īstas arābu kāzas ilgst vismaz 1 mēnesi.


IRAKA

Aculiecinieki stāsta, ka krāšņuma un intrigu ziņā maz kas var līdzināties irakiešu kāzām.
Tadīcija liek vispirms doties nolūkot līgavu. pirmo reizi līgavainis neiet pats, bet savā vārdā deliģē 3 - 4 cienījamus radiniekus.
Kad mājās ir ieradušies līgavaiņa sūtņi, meitenes vecāki lūdz viņai atnest krūzi ūdens. Ciemiņi ūdeni dzer lēnām, lai viņiem būtu pietiekami daudz laika aplūkot līgavu. Irānā kāzas bez meitenes piekrišanas nenotiek. Ja viņa saka "jā-vārdu", tad meitenei uz pirksta uzvelk gredzenu, kuru ir atsūtījis līgavainis.
Saderināšanas dienā nākamā sieva ietinas speciālā šallē, lai visi varētu redzēt viņas sabiedrisko statusu - saderinātā. Šajā laikā tiek izlemta izpirkuma maksa par līgavu un nolemts par to, kādas dāvanas nākamā sieva saņems.
Kāzām var tikt izvēlēts jebkurš mēnesis, izņemot aprīli, jo Iraka šajā laikā kāzas nenotiek.
Kāzas sākas ar to, ka līgavaiņa mājās ierodas muzikanti. Tad viņi visi kopā dodas uz līgavas māju, dejo tās pagalmā un te līgavainis saņem dāvanas no līgavas ģimenes.
Visas līgavai domātās dāvanas un pūrs no mājām kāzu dienā tiek aizvests. Bet pati meitene visu dienu pavada tērpta 2 šallēs - vienu ir atnesis līgavainis, otra ir piederējusi viņai pašai.
Kāzu mielasts, kurš notiek līgavas mājās, ilgst īsu laiku - apmēram 3 stundas. Pēc tam jaunais vīrs aizved savu sievu uz savām mājām.
Līgavaiņa mājās līgava uzzina kā viņai turpmāk jāizturas - 40 dienas viņa nedrīkst iziet no mājas, viņa nedrīkst runār ar vīratēvu un citiem mājas vīriešiem, nedrīkst dzert ūdeni no glāzes ātrāk kamēr vīrs nav pārliecinājies par tā drošību.

IRĀNA

Lai apprecētos, irānietim jābūt materiāli nodrošinātam un neatkarīgam no vecākiem, pretējā gadījumā neviena meitene pat nepaskatīsies uz viņa pusi. Lai to apliecinātu, potenciālajam līgavainim ir jādāvina dāvana (magire), kas ir visai nopietna - dzīvoklis, māja, liela naudas summa, zelts, un tml. Piekrišanas gadījumā līgava sniedz atbildes dāvanu, piemēram, gredzenu.
Tā kā islama reliģija vīrietim atļauj precēties 4 reizes, šis moments pirms laulībām tiek īpaši izdiskutēts un fiksēts dokumentāli. Ja vīrietis solās, ka citu sievu vairs neapņems, tad nākotnē viņam nebūs tiesību pat uz "īslaicīgo laulību" (pret kuru sabiedrība arī attiecas ar cieņu). Ja vīrietis gatavojas precēties vairākas reizes, viņa pienākums ir nodrošināt visas sievas materiāli, seksuāli un psiholoģiski vienādi labi.
Kāzas ir nopietns notikums irakiešu dzīvē. Ja līgava nav jaunava, viņai par to jābrīdina nākamais vīrs vēl pirms kāzām, jo, pretējā gadījumā, var būt šķiršanās un tiesas darbi. Ļoti bieži jaunie cilvēki pirms kāzām iziet medicīnisku pārbaudi lai pārliecinātos, ka viņiem var būt veseli pēcnācēji.
Pirms kāzām jauniešu vecāki izlemj visus jautājumus, kas saistās ar pūru un dāvanām. Ir pieņemts, ka visas lietas, kas nepieciešamas mājai (mēbeles, trauki, utt.), pērk līgavas vecāki. Ja meitene ir no nabadzīgas ģimenes, šo tradīciju var arī neievērot. Taču šodien vairumā gadījumu kāzu izdevumus abas ģimenes dala uz pusēm.
Kāzu cermonija ir vienlaicīgi divu veidu - laicīgās (ar notāra klātbūtni) un reliģiozās (ar kulta kalpa klātbūtni). Parasti uz kāzām tiek aicināts daudz viesu, vismaz vairāki simti.


PAKISTĀNA

Tradicionāli kāzas svin 4 dienas un tiek aicināti apmēram 300 cilvēki.
Pirmajā dienā līgavas un līgavaiņa ģimene (tajā skaitā arī paši nākamie jaunlaulātie) līksmojas atsevišķi. Galvenais, lai šajā dienā visi tradicionāli būtu tērpušies dzeltenas krāsas drēbēs.
Otrā diena (mendi) ir pati svarīgākā, jo līgavas māja ir izrotāta ar ziediem un uguntiņām - visai apkārtnei ir jāzina, ka šajā mājā notiek kāzas. Šajā dienā līgavainis atnes līgavai tērpu un arī pats rūpējas par savām kāzu drānām. Visi dzied un dejo, bet gados vecāki cilvēki māca jaunos dzīvot. Šajā dienā līgavas rokas un kājas tiek apzīmētas ar hennu un šajā procedūrā bieži vien piedalās visa ģimene.
Trešajā dienā notiek tieši laulības noslēgšanas procedūra, kas vienlaicīgi ir gan laicīga, gan reliģioza. Tā ir svētku kulminācija, skaista un svinīga diena. Līgavas tērps ir sarkans, rotāts ar dārgakmeņiem un zeltu. Līgavainis arī ir ģērbies samērā izsmalcināti, bet viņa galvu rotā sarkans turbāns. Visu laulības slēgšanas cermonijas laiku vis jaunlaulāto galvām tiek turēts Korāns.
Ceturtajā dienā jaunais pāris jau kā vīrs un sieva pieņem viesus līgavaiņa mājā. Visi sēžas pie bagātīgi klāta galda, uz kura obligāti ir tēja un daudz, daudz saldumu - viesi un jaunlaulātie ēd, sarunājas, dzied un dejo.

VJETNAMA

Tā kā Vjetnamā dzīvo liels daudzums dažādu tautu, tad kāzu tradīcijas arī ir ļoti dažādas. Tomēr dažas likumsakarības ir novērojamas.
Vjetnammā kāzas svin 2 reizes - vienas kāzas rīko līgavaiņas vecāki, otras - līgavas vecāki.
Kopā ar kāzu dāvanu jaunlaulātajiem pieņemts pasniegt arbūza sēklas, kas simbolizē veselu un gudru pēcnācēju vēlējumu.
Tradicionālais līgavas tērps "auzaj" tiek darināts no zīda un tiek bagātīgi izšūts ar zelta diegiem un dārgakmeņiem.
Tā kā kāzas parasti ilgst nedēļu, tad līgava šuj nevis vienu kleitu, bet veselu tērpu kolekciju (visbiežāk tie ir 4 vai 5 tērpi).
Kad līgava simboliski tiek nodota līgavaiņa rokās, jaunie ar rikšu dodas uz budistu templi, kur tad arī notiek abu siržu savienošanas cermonija, kura parasti nav ilgāka par pusstundu. Šajā laikā līgava tradicionāli ir ģērbusies ļoti greznā un dārgā sarkanā tērpā.
Īpaši tiek dekorētas kāzu cermonijas telpas, kurās galvenais akcents tiek likts uz ziediem un dārgakmeņiem (ko var atļauties tikai bagātnieki), pie kam ziedi ir domāti ne tikai skaistumam, bet arī aromātam.

ĶĪNA

Kāzas ir "sarkanie svētki", jo šajā laikā dominē tieši šī krāsa - tajā ir ne tikai līgavas tērps, bet arī daudzi kāzu atribūti, dāvanu iesaiņojums un tml. Sarkanā krāsa nav izvēlēta nejauši - ķīniešu kultūrā tā nozīmē mīlestību un labklājību.
Pirms kāzām līgava simboliski apraud savu zaudēto ģimeni un iepriekšējo dzīvesveidu. Pa to laiku līgavaiņa ģimenes locekļi uz līgavas māju nes kārbas un kastes dāvanām. Līgava dāvanas pieņem un sašķiro, bet tukšajos grozos un kastēs liek savas mantas, ko jaunie radi aiznes uz līgavaiņa māju.
Kāzu cermonijas laikā tiek ievērotas stingras tradīcijas. Piemēram, jaunos cilvēkus par vīru un sievu pasludina stundas otrajā pusē (kad pulksteņa rādītājs iet uz augšu), jo uzskata, ka tie, kuri ir salaulāti stundas pirmajā pusē (kad pulksteņa rādītājs iet uz leju), nedzīvo laimīgi.
Svinīgo runu teikšanai kāzu cermonijas laikā algo speciālu cilvēku. Viņa runu kulminācijas laikā svinību zālē ienes torti, kuras krāšņums pārsniedz visus mūsu priekšstatus. Jaunie vīrs un sieva uzliek roku uz rokas, sagriež torti un kopā ar viesiem to apēd. Faktiski tā arī ir kāzu cermonijas kulminācija, jo visu pārējo svinību laiku viesi nogaršo visus ēdienus un sarunājas viens ar otru.
Kāzu cermonijas laikā līgava maina savu tērpu vismaz 3 reizes.
Ja ģimenes ir bagātas, kāzu galdu klāj līdz 10 reizēm, nepārtraukti mainot dažādus ēdienus.
Telpas tiek rotātas ļoti krāsaini un bagātīgi, galvenokārt ar ziediem.

MONGOLIJA

Ja Mongolijā vīrietis izsaka vēlmi precēties, tēvs viņam uzreiz sāk meklēt līgavu. Tad precinieki meitenes radiniekiem sūta dāvanas un, ja tās tiek pieņemtas, tad sākas pārrunas par pūru un kāzu cermoniju.
Līdz kāzu dienai līgava par savu nākamo vīru ir dzirdējusi tikai pēc nostāstiem. Kāzu dienā līgavainis ierodas uz zirga un blakus rikšo apseglota ķēve līgavai. Jaunās sievas radinieki pēdējo reizi padzirda līgavu ar tēju un pienu, pēc tam meitene dodas līdzi savam nākamajam vīram.
Līgavaiņa jurtai nākamā sieva tuvojas ar sarkanu šalli pārklātu galvu, kur ar dažādiem cienastiem jauno pāri sagaida līgavaiņa ģimene. Pēc am tiek kurti 2 ugunskuri, jaunais pāris iziet caur tiem, tādējādi apliecinot, ka dzīvē viņi spēs iziet cauri visām grūtībām.
Jaunajam pārim tiek sagatavota speciāla telts, kurā līgava pārģērbjas un sapin matus bizēs, lai tiktos ar savu vīratēvu. Pēc tam sākas kāzu dzīres, kuras ir pieņemts beigt pirms saules rieta.
Nākamajā dienā jaunā sieva ceļas ātrāk par visiem, gatavo tēju un sāk saimniekot pa māju. Taču vēl 3 dienas viņa cenšas nerādīt savu seju, to pilnībā atklājot tikai ceturtajā dienā, kad ierodas viņas tēvs.
Pirmo mēnesi pēc kāzām jaunais pāris dzīvo līgavaiņa mājā, kur viņiem dod padomus kā dzīvot ģimenē. Pēc mēneša abi dodas apciemot sievas vecākus, kur saņem daudz dāvanu. PPēc tam jaunais pāris sāk savu, patstāvīgu dzīvi.

JAPĀNA

Saderināšanšas galvenais rituāls balstās, galvenokārt, uz apdāvināšanos, kaut gan dāvanām ir simbolisks raksturs. Piemēram, tiek dāvināti kaltēti kalmēri, kuri simbolizē līgavaiņa vīrišķību. Vai linu diegi, kas simbolizē sirmus matus, tātad, kopīgu dzīvi līdz sirmam vecumam.
Tadicionālais līgavas kāzu tērps ir kimono, kuru līgava kāzu dienām maina vairākas reizes. Pašas kāzu cermonijas laikā kimono ir baltā krāsā, matus sedz balts pārklājs un arī seja tiek krāsota balta.
Tradicionāli kāzas notiek sintoistu templī, kur piedalās tikai ģimenes locekļi, jo laulību cermonija skaitās ļoti privāts notikums. Laulību cermonijas beigās līgava un līgavainis apmainās ar 3 sakē tasītēm, no katras ir jānodzer 3 malciņi, pēc tam jaunlaulātie apmainās ar gredzeniem un sieva savam vīram solās būt uzticīga līdz nāvei.
No tempļa pirmais iziet vīrs, bet sieva tam seko, jo tagad viņa atzīst, ka vīrs ir ģimenes galva.
Pēc tam sākas kāzu cermonija, kuras laikā jaunās sievas kimono vēl būs sudrabainā, zeltainā un sarkanā krāsā uz kuriem būs dzērve (uzticības simbols), bruņurupucis (ilgas dzīves simbols) un plūme (uzcītības simbols). Pēc tam līgava uzvelk pēdējo tērpu - košu, košu (visbiežāk sārtu) kimono, kuru var nēsāt tikai nevainīgas meitenes - tā ir pēdējā reize, kad viņa to var atļauties, jo nākamajā rītā līgava būs jau sieva.
Kāzu cienasti ir daudzveidīgi, noteikti ļoti daudz ir ēdieni no jūras veltēm.

TAIZEME

Šodien jaunie cilvēki paši pieņem lēmumu precēties. Tikko tas notiek, satiekas līgavas un līgavaiņa vecāki, lai izrunāstos par kāzu cermoniju un jaunā pāra turpmāko dzīvi.
Taizemiešu kāzās obligāti tiek izpildīta "rīsu gara cermonija", kuras galvenā nozīme ir nodrošināt jaunajam pārim saticību, mīlestību un labklājību turpmākajā dzīvē.
Kāzas sākas agri no rīta. Tempļa mūki ilgi skaita lūgšanas, pēc tam pats cienījamākais no mūkiem apslaka jaunlaulātos ar svēto ūdeni. Pēc tam jaunlaulātie apsēžas telpas vidū, viņu rokas tiek sasietas ar ziedu virteņiem un mūki turpina ūdens rituālus.
Taizemiešu kāzās ir aizliegts vilkt melnas drānas.
Bet līgava pārģērbjas vismaz 10 reizes.
Kāzu cermonijā tiek lūgti ap 1000 viesiem un tā ir pieņemts, ka jaunajai ģimenei dāvā naudu.
Taizemieši ir iecienījuši garus un svinīgus tostus, bet līgavainim ir pienākums saskandināt gandrīz ar katru no viesiem, tāpēc pirmajā kāzu naktī viņš parasti saldi guļ. Ģimenes dzīves pienākumi viņam sākas pēc tam.

IZRAĒLA

Ebreju kāzās joprojām notiek saskaņā ar reliģiskām tradīcijām. Līgava un līgavainis ni notikumu epicentrā, viņi ir kā karalis un karaliene. Šajā dienā viņiem tiek piedoti visi grēki un viss tiek darīts viņiem par prieku.
Kāzu dienu nosaka līgavaiņa tēvs pēc tam, kad viņš ir pārliecinājies, ka dēls ir sagatavojis visu, kas nepieciešams, lai vestu mājās sievu.
Līgavainis izvēlas pašus uzticamākos draugus, kuri sargās viņa sievu un šie 2 draugi tad arī ir liecinieki kāzās. Pēc tam viens no draugiemvisu laiku ir līgavas, bet otrs - līgavaiņa tuvumā. Viens no šiem līgavaiņa draugiem nodod līgavas vecākiem laulību līgumu, saskaņā ar kuru, jaunais vīrs apsolas sargāt sievu un gādāt par viņu.
Ebreju kāzas notiek tikai noteiktās dienās. Var tiekt, ka lielākā daļa kāzu tiek svinētas vēlu sestdienās, kad debesīs ir redzamas zvaigznes vai arī svētdienās.
Tradīcija prasa, lai kāzu cermonijas laikā visiem vīriešiem būtu galvassega, bet līgavai ir jābūt plīvuram.
Noteiktā kārtībā sastājas kāzu cermonijas dalībnieki un dodas uz telti (nojumi), kur notiek kāzu cermonija un kura ir izgreznota ar ziediem.
Jaunos laulā rabīns. Viņš stāv pie galda ar baltu galdautu uz kura ir 3 vīna glāzes. Rabīns vispims svēta vīnu un pēc tam dod glāzi līgavainim. Viņš iedzer dažus malciņus un pasniedz glāzi līgavai. Rabīns nolasa laulību kontraktu, kurā ir noteikti visi vīra pienākumi pret sievu, tajā skaitā arī būt uzticīgam un nodrošināt finansiālu labklājību. Tad jaunais vīrs uzvelk sievas pirkstā gredzenu.
Rabīns 7 reizes svētī jauno ģimeni un tad jaunlaulātie atdzer vīnu no otras glāzes.
Pēc tam visi dodas uz bagātīgu kāzu mielastu, kuru rīko līgavas vecāki. Tiek pasniegtas un saņemtas dāvanas un jaunā ģimene ir izveidojusies.
- Sadarbībā ar basha.lv -Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *