Sākums > Kāzu Raksti

Laulību tirgus

Mūsu kultūrā termins "laulību tirgus" skan nepierasti, taču tā ir ļoti snobiska attieksme. Piemēram, austrumos laulība vienmēr ir bijusi tirgošanās, bet līgava vai līgavainis - prece.
Arī demogrāfiskajā literatūrā ir šāds jēdziens - tā kā vienmēr ir cilvēki, kas meklē viens otru, mēs pilnīgi noteikti varam runāt par laulību tirgu.

Vienkāršiem vārdiem runājot saprast laulību tirgu nozīmē rast atbildi uz jautājumu kādas mums ir kvantitatīvas (cik bieži mēs varam satikt potenciālo partneri) un kvalitatīvās (cik piemērots kopdzīvei varētu būt potenciālais partneris) iespējas apprecēties.
Jo lielāka pilsēta, jo lielāks un kvalitatīvāks laulību tirgus.

Latvijā laulību tirgus ir sliktā stāvoklī, ja kvantitatīvi nav ar ko precēties ( vīrieši ir izbraukuši, maz jaunu vīriešu un tml.) un kvalitatīvi mēs pašas viņus negribētu precēt (geji, narkomāni, alkoholiķi, bezdarbnieki, slimi cilvēki un tml.).

Nekvalitatīvais laulību tirgus negatīvi ietekmē ģimeņu stabilitāti, - puslīdz "ņemami" vīrieši vai sievietes "iet no rokas rokā", jo ir ļoti pieprasīti laulību tirgū. Viņi ātri to apjauš, viņu pašvērtējums kļūst neadekvāti augsts un ne viens vien no viņiem pamanās mainīt ģimeni tikpat bieži kā kurpes.

Šajā galerijā parunāsim par jēdzienu "kvalitatīvs partneris" laulību tirgū, jo savas "otras pusītes meklējumos" mēs esam gatavas darīt visu, kas vien ir mūsu spēkos. Taču tik un tā vientuļu cilvēku kļūst aizvien vairāk un vairāk.

Protams, precēšanās vairs nav Damokla zobens virs cilvēku (it īpaši sieviešu) likteņiem. Taču laulība ir tikpat svarīga cilvēka harmoniskas dzīves sastāvdaļa kā darbs, brīvā laika pavadīšana, karjera, izglītība un tml. sociāli aspekti.

Vispirms ir svarīgi saprast kad mēs gribam precēties? Pēc vienas no teorijām cilvēks izšķiras par labu ģimenes saitēm tad, kad gaidāmais labums no laulības pārsniedz labumu, ko sniedz neprecēta cilvēka dzīve vai arī tad, kad klapatas cita, labāka kandidāta meklējumos liekas neracionālas.


CENA LAULĪBU TIRGŪ

Laulību tirgus darbojas pēc mums zināmajiem ekonomiskā tirgus principiem - iedomātā tirgus placī vīrieši un sievietes, kuri vēl nav izdarījuši savu izvēli, viens otru novērtē un domās hipotētiski "pielāgo" savām matrimonālajām vajadzībām.

Tādos apstākļos ikviens var būt gan pircējs, gan pārdevējs un šajās divas lomās vienlaicīgi cilvēks darbojas ik reizi, kad atrodas "neprecētā stāvoklī".

Bet, kā zināms, jebkura prece var būt dažādā stāvoklī, tai var būt dažāda vērtība un dažāda cena (ar to domājot piemērotību otra cilvēka prasībām).

Mēs gan esam pieraduši augstprātīgi teikt, ka katrs cilvēks ir brīnišķīgs un nenovērtējams. Tā tas arī ir, bet tikai no eksistenciālās filosofijas viedokļa. Mēs esam super dārgi saviem vecākiem, brāļiem, māsām, bet no otra cilvēka viedokļa mūsu vērtība var būt arī ļoti zema.

Tas varbūt izklausās nepierasti, bet laulību tirgū cilvēkam tiešām rūpīgi "skatās zobos", lai visai piekasīgi izvērtētu, kura prece tad ir dārgākā un vērtīgākā.

Tātad - katram cilvēkam ir sava tirgus cena, kura (tāpat kā jebkurai precei) veidojas no pieprasījuma - piedāvājuma attiecībām tirgū.

Visvairāk maksā tas pretendents, kuram ir lielākais sabiedrībā vispāratzītu vērtību komplekts (veselība, nauda, labs raksturs, skaistums un tml.), bet iespējamās negatīvās puses ir samazinātas līdz minimumam.

Taču kvalitatīva prece maksā dārgi. Laulību tirgū šī samaksa visbiežāk ir iespēja iegūt pircēju par vīru vai sievu. Tātad, ja cilvēks grib iegūt kvalitatīvu partneri, viņam pašam jābūt kvalitatīvam un tieši tāpēc gudri cilvēki visu laiku ir norūpējušies par savas pievienotās vērtības paaugstināšanu.


SIEVIETES BIOLOĢISKAIS UZDEVUMS

Antīkā mitoloģija vēsta, ka iemīlējušies cilvēki sākotnēji ir bijis kaut kas viens vesels (Androgēns) un tikai laika gaitā viņi ir sadalījušies divās pusītēs, kuru sūtība ir meklēt vienai otru.

Cilvēka dzīves jēga ir maksimāli realizēt sevi kādā vienā jomā. Vēsturiski un ģenētiski katras sievietes bioloģiskais un sociālais uzdevums no dabas ir bijis atrast pēc iespējas kvalitatīvāku vīrieti un radīt brīnišķīgus bērnus.

Bet šodien dzīves realitāte ir tāda, ka sabiedrība ir izmainījusi mūsu sociālo uzdevumu un uzlikusi mums par pienākumu vispirms realizēties profesijā - vispirms izveidot veiksmīgu karjeru, kuru vērtē tikai un vienīgi iegūstamās naudas izteiksmē.

Sievietes daudz dedzīgāk kā vīrieši ir sekojušas šim sociālajam uzdevumam un tā rezultātā kvalitatīvu vīriešu kļūst aizvien mazāk, pat katastrofāli maz. Viņiem vairs nav jāapgādā ģimene, nav jāuzņemas atbildību par bērniem un sievu utt., - viņš strauji zaudē savu "vīrietisko sākumu".
Rezultātā gan vīrieši, gan sievietes pagaidām funkcionē pret savu dabas noteikto uzdevumu. Sieviete ar laiku tomēr atjēdzas un dodas uz laulību tirgu, bet šobrīd partneru izvēle tur ir diezgan maza, turklāt vienoties par cenu kļūst aizvien grūtāk un grūtāk.

Rezultātā laulību tirgū izveidojusies ārkārtīgi krasa segmentācija - tikai neliela daļa tirgus dalībnieku (gan sievietes, gan vīrieši) ir ļoti pieprasīta un tiek burtiski "rauti no rokām ārā", bet lielākā daļa nevienam nav vajadzīgi.

Kaut gan pēc tirgus likumiem šādai situācijai vajadzītu radīt veselīgu konkurenci tirgus dalībnieku vidū, cilvēku sabiedrības laulības tirgū tā notiek reti un no šī brīža arī sākas konkrēta cilvēka dzīves traģēdija - "nolaižas rokas", stress tiek noņemts ar alkoholu, liekā svara problēmas, "atpalikšana no dzīves" utt. utt.


MANA LAIME IR TAVA NELAIME

Arī laulību tirgus, tāpat kā visa pārējā ekonomika, ir norūpējies par to, lai radītu līdzsvaru starp bezgalīgo pieprasījumu un ierobežoto piedāvājumu - kvalitatīvu partneru šajā tirgū nekad nepietiks.

No šīs aksiomas izriet gluži bēdīgs secinājums - viena cilvēka laime ir vairāku cilvēku nelaimes cēlonis.

Taču, noskaidrojot to, ka visām sievietēm kvalitatīvu vīriešu nepietiks, jāatzīst, ka palikt bez partnera arī nav liels prieks un tāpēc sievietes izvēlas no tā piedāvājuma, kas paliek pāri. Rezultātā mēs bieži redzam pārus par kuriem saka, ka "nav saprotams, ko šie cilvēki dara kopā".
Kaut gan, protams, nekādas vienotas cilvēku novērtēšanas metodes nav un droši vien arī nekad nebūs, ir iespējams izveidot hipotētisku cilvēka vērtēšanas (cenas noteikšanas) shēmu un saprast šīs cenas galvenos aspektus.


LAULĪBU TIRGUS CENAS

1. Eksistenciālā cena. Katrs cilvēks pats sev ir visdārākais. Kaut vai tāpēc vien, ka, ja nav manis, visam pārējam manās acīs arī nav nekādas jēgas.

2. Subjektīvā cena. Tā norāda kā viens konkrētais cilvēks novērtē otru un tie ir gadījumi, kad "mīlestība ir akla" un lēmumu pieņemšanu nosaka hormoni.

3. Objektīvā cena. Tā norāda kā mūs novērtē sabiedrība. Saprātīgi laulību tirgus dalībnieki apkārtējo cilvēku acīs cenšas izcelt savas labās puses un visiem spēkiem slēpj trūkumus. Neadekvāta šīs cenas noteikšana turpmākajā kopdzīvē parasti noved pie nopūtas "Kas to būtu domājis!"
4. Tirgus cena. Tā ir vērtība par kuru partneri ir gatavi pirkt viens otru. Šajos gadījumos partneris varbūt arī nav mums īsti piemērots, bet no šī cilvēka ir gūstams kāds acīm redzams labums.
5. Līgumcena - vērtība, par kuru abas puses vienojas un tā visbiežāk nostabilizējas tirgošanās procesa rezultātā. Tad vienas puses uzdevums ir pārliecināt otru pusi par "ar aci neredzamajiem" labumiem.

Visotimālākie, protams, ir tie varianti, kad pircēja un pārdevēja cena ir apmēram vienāda.


PĀRU VEIDOŠANĀS PRINCIPI

1. Abu partneru cenai vēlams būt aptuveni vienādai.
Ja šis princips netiek ievērots, attiecībām nebūs ilgs mūžš. Pirmkārt, pie mazākā strīda dārgākais partneris otrai pusei nepārtraukti pārmetīs viņas lētumu. Un, otrkārt, dārgo partneri no Jums centīsies aizvilināt tik ilgi, līdz beigu beigās tas arī izdosies.

2. Labāk, ja partneri viens otru novērtē augstāk nekā tas patiesībā ir.
Tādā gadījumā katrs domā, ka viņš ir ieguvis kaut ko īpaši vērtīgu un cenšas atbilst "labajai otrajai pusītei". Vai vismaz viņam ir dzelžaina pārliecība, ka partneris ir tikpat labs kā viņš pats. Tikko rodas sajūta, ka partneris ir lētāks, strauji zūd arī stimuls palikt kopā un "sisties pa dzīvi".
3. Vēlams, lai līgumcena daudz neatšķirtos no objektīvās cenas.
Ja cilvēkam šo pirms kāzām solīto "slēpto labumu" nav, otrai pusei rodas sajūta, ka ir notikusi krāpšana un atbrīvoties no šīs sajūtas kopdzīves laikā vairs nav iespējams.

REKLĀMAS FAKTORS

Neaprakstāms un nepaskaidrojams spēks mūs velk pie kvalitatīviem partneriem, jo tā ir mūsu ģenētiskā atmiņa.

Kā jebkurās tirgus attiecībās arī laulību tirgū viens no svarīgākajiem ir reklāmas faktors jeb sevis piedāvāšanas mehānisms.

Lai saprastu, ko tad šajā tirgū var piedāvāt, ir iespējams definēt 3 vērtību kompleksus -
1. Pašapziņas opcijas - ārējais izskats, raksturs, dvēseliskās un intelektuālās īpašības, sociālais stāvoklis.
2. Pievienotā vērtība - mantiskais stāvoklis, papildus patīkamas iespējas un privilēģijas.
3. Reklāmas un tirgus spekulāciju faktori - prasme sevi reklamēt, aktīva pašreklāmas darbība, papildus "uzskaistināšanās" (apģērbs, apavi, kosmetologa pakalpojumi, utt.), savas vērtības nepārtraukta palielināšana.


LAULĪBU TIRGUS LIKVĪDĀS VĒRTĪBAS

Kaut arī mūsu sabiedrībā to zina, bet par to nerunā, fakts paliek fakts - cilvēka personīgā, matrimonālā laime lielā mērā ir atkarīga no viņa ārējā izskata. It īpaši tas attiecas uz sievietēm.
Jau sākot no dzimšanas skaistam bērnam daudz kas tiek vieglāk nekā citiem un viņu biežāk slavē, tāpēc viņam veidojas iekšēja pašcieņa un augstāks pašnovērtējums. Tātad pieaugušā vecumā laulību tirgū šis cilvēks nonāk ar augstākām ambīcijām un vienmēr ir tendēts izprast savu augsto cenu.
Skaists arējais izskats patiešām nosaka augstu gan pārdošanas cenu, gan pirktspēju.
Skaidrs, ka ar neglītu cilvēku notiek viss pretējais.

Veselība ir skaistumam tuvs faktors - jo labāka veselība, jo laulību tirgū cilvēks ir vērtīgāks. Tāpēc cilvēki savas slimības bieži cenšas slēpt un tas atklājas tikai pēc laulībām.
Talants un ģenialitāte gan ir vērtīgi, taču laulību tirgū tie tiek akceptēti tikai tad, ja tos ir iespējams vērtīgi pārdod - laulību tirgū ir pieprasītas tikai likvīdas vērtības. Neviens no mums nevēlas dalīt dzīvi ar neatzītu ģēniju.

Vērtīgas skaitās tādas cilvēka rakstura īpašības kā godīgums, uzticamība, spēja turēt doto vārdu, maigums, komunikabilitāte, augstsirdība, spēks un vīrišķība.Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *