Sākums > Kāzu Raksti

"Papīra dzirnavas" - kāzu ielūgumi no rokas lējuma papīra, to tapšana

Mūsdienu mehanizētajā un datorizētajā pasaulē liela sabiedrības daļa ar vien vairāk ilgojas pēc roku darba, pēc pagātnes vērtībām. Tajā skaitā esmu arī es – mūsdienīgā, radošā, pēc profesijas grafiskā dizainere Līga. Bērnībā ar lielu aizrautību un patiesu prieku darināju apsveikuma kartiņas, ko dāvināt saviem mīļajiem, un līdz šai dienai šī sajūta nav zudusi, bet tikai vairojusies. Tagad esmu nonākusi arī līdz kāzu ielūgumiem, kurus darinot manī mājo patīkams satraukums, jo atbildības sajūta jūtama krietni lielāka kā pirms tam.

Visus savus darbiņus, to skaitā kāzu ielūgumus, radu, kad esmu sasmēlusies kreatīvo spēku, jaunas idejas un gaišas domas, to visu man spēj dot daba. Esmu dabas bērns. Mīlot dabu un atskatoties pagātnes vērtībās nonācu līdz rokas lējuma papīram, kas ir „odziņa” manis darinātajiem kāzu ielūgumiem, apsveikuma kartiņām, dāvanu aploksnēm un daudziem citiem darbiņiem. Rokas lējuma papīru es saucu par dabas papīru, jo tas tāds patiešām ir. Tas netiek mehanizēti ražots rūpnīcā, bet gan ar rokām, tāpēc katra papīra loksne ir unikāla, jo tai ir šī neatkārtojamā, pievienotā vērtība. Roku darbam ir savs raksturs un individualitāte, un to nevar nokopēt ne ar kādiem mehāniskiem līdzekļiem.

Papīra izgatavošana ar rokām ir paši papīra pirmsākumi, ko būtu vērts pieminēt, jo ar papīru savā ikdienas dzīves ritmā satiekamies ik uz soļa un ir grūti iedomāties pasauli bez tā. Rakstot Universitātē diplomdarbu par rokas lējuma papīru, man spilgti palicis atmiņā sacītais – „Ja līdz 18. gs. rokas lējuma papīru sauca par papīra ražošanu, tad tagad tā jau ir māksla”. Tā ir ļoti vērtīga māksla, kas vēl joprojām tiek praktizēta dažādās pasaules vietās, un katram reģionam ir savs stāsts ko pastāstīt. Divas papīra liešanas metodes ar nelielām reģionālām atšķirībām, ir ģeogrāfiski sadalītas starp Rietumiem un Austrumiem. Es, kā jau no rietumiem , izmantoju rietumu papīra liešanas metodi, kur lieto rāmi un veidni ar stingri pārklātu, pie tā piestiprinātu, sietu, pār kuru šķiedra vienmērīgi izlīdzinās. Rokas lējuma papīra pamata sastāvdaļa var būt gan augu šķiedras, gan pārstrādāts papīrs. Pašlaik izmantoju pārstrādātu papīra masu, taču drīzumā vēlos arī izgatavot papīru no augu šķiedrām.

Samaltajai papīra masai pievienoju pļavā lasītas smilgas, kā arī kādas ziedlapiņas un spīdumiņus, kas papīru padarītu īpašāku. Darba procesā rāmis tiek likts uz veidnes, kas veido ārējo malu un, izlejot samalto papīra masu veidnē, rada tās formu. Tad slapjā masa tiek likta žāvēties, izmantojot saules enerģiju. Viena papīra puses faktūra liešanas procesā ir izveidojusies dabiski, taču otra ir pārņēmusi mežģīņu auduma skaistumu. Izgatavoju arī rokas lējuma papīru, kas, pēc izliešanas veidnē, tiek presē spiests starp audumiem, radot lina audekla pieskārienu. Tas ir pietiekami gluds, lai uz tā varētu atrasties teksts, tāpēc pārsvarā tas tiek izmantots kā iekšējais papīrs apsveikuma kartiņās, taču kartiņu, kā arī ielūgumu dekoratīvais papīrs ir ar dabiski izveidojušos faktūru.

Savos darbiņos cenšos radīt vieglu un patīkamu gaisotni kā Latvijas pļavās, tāpēc bieži vien tajos tiek izmantoti dažādi ziedi – margrietiņas, rudzupuķes, kā arī dārza mārpuķītes, rozītes un citi ziedi, kas lasīti kādā skaistā vasaras dienā! Pļavas tematika ir atrodama visos manos darbos, tiešā vai netiešā redzējumā, bet ir..... sajūtas, rokas lējuma papīrs, puķaini audumi, mežģīnes, tamborēti ziedi, mīlestībai arī sirsniņas un zeltīti riņķi, spožumam pērlītes un lentes.....
Jūsu kāzu dienai ir jābūt no sirds patiesai un mīlestības pilnai, un tieši manis darinātie ielūgumi no rokas lējuma papīra nes šādu vēstījumu. Jums ir pirmais vārds viesiem un tas ir ielūgums....



- Līga no "Papīra dzirnavām" -



Pievienot komentāru:* obligāti jāaizpilda
Vārds: * E-Pasts:
Komentārs: *
Ja nevar izlasīt, spied te
Pārbaudes Teksts: *